Konut Aydınlatması

Bir dairenin veya müstakil bir evin iyi düşünülmüş bir şekilde aydınlatılması ve özellikle antre, mutfak ve banyo gibi işlevsel mekanlar için iç tasarım çok önemli bir noktadır. Bir apartman dairesinde veya müstakil bir evde aydınlatma düzenlenirken, her odanın kendine özgü özellikleri olduğundan, aydınlatmanın her oda için farklı olacağını dikkate almanız gerekir. Bu yazıda, konutlarda ışığın nasıl düzgün bir şekilde organize edileceğini ve modern aydınlatma sistemlerinin nasıl seçileceğini ele alacağız.

İlk izlenim: Antre

Daireye girdiğimizde ilk ve dolayısıyla üzerimizde en unutulmaz izlenimi bırakan yerdir. Her antrede bulunması gereken ana özellik, iç mekanla birlikte işlevsel bir aydınlatmadır.

Koridordaki ve antredeki lambaların seçimine titiz bir şekilde yaklaşılır, zira orada pencere ve doğal ışık yoktur. Doğru aydınlatmayı oluşturmak için genel kurallar vardır:

 • Karanlık bir koridor, yorucu bir ortam ve kötü bir ruh hali yaratır;
 • Evin ana iç mekanı antrenin aydınlatması ile birleştirilmelidir;
 • Koridor aydınlatmasının lokal ve genele ayrılması ve birleştirilerek birlikte mükemmel bir kombinasyon oluşturmaları önemlidir;
 • Antre için ortalama aydınlatma parametreleri 1 m2 başına 1 lm’dir ( 50 - 80 lx);
 • Işık, şekli ve büyüklüğü ne olursa olsun, koridor boyunca eşit olarak dağıtılır.

Lineer Armatürler

İyi düşünülmüş bir düzende LED lineer armatürler – tek tip ışık oluşturabilir. Antrenin modern iç mekanına mükemmel uyum sağlarlar ve antre için en yaygın ışık kaynaklarıdırlar.

Bu tercihin nedeni açıktır: Tavandan ve duvarlardan yansıyan ışık odayı aydınlatır ve herhangi bir gölge oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Lineer gömme armatürler, tavanın bütünlüğünü bozmadan herhangi bir tavana monte edilebilir.

Lineer armatürler kurulum yönteminde de farklılık gösterirler. HOKASU koleksiyonunda sıva üstü, sarkıt, gömme ve sıva altı armatürler bulunur. Ayrıca çeşitli şekiller oluşturmanıza izin veren modüler yapılar da üretiyoruz: halka, altıgen, zikzak, üçgen, kare, molekül.

Önerilen Modeller:


Antrede, resmin, sanat eserinin veya mimari detayların önemini vurgulamak için tek yön ışıklı LED aydınlatmayı da kullanabilirsiniz. Antreye uygun aydınlatma, mekanınızı en konforlu ve rahat hale getirmek için tasarlanmıştır.

Dairenin ruhu: mutfak

Modern bir iç mekan ve misafir ağırlamaya uygun bir ortam yaratmak için, en az iki ana aydınlatma türünü birleştirmek gerekir: 1) Asıl amacı iyi ve uygun bir görünürlük seviyesi sağlamak olan genel aydınlatma. 2) Bazı yönleri vurgulamaya ve dekore etmeye yardımcı olan, aynı zamanda odayı görsel olarak daha geniş ve şık hale getirmenize olanak tanıyan lokal aydınlatma.

Mutfak lambalarını seçerken, her şeyden önce, duvarların rengini dikkate alın. Karanlık duvarlar daha az ışık yansıtır, bu nedenle daha fazla ışık akısına sahip olan lambaları seçmek gerekir. Duvarların rengi parlaksa, buna göre daha az ışık akısına sahip olan LED lambaları seçmeniz gerekir. Mutfağın belli alanlarını ışıkla vurgularken ocak çevresi, masanın üstü veya lavabo gibi ev hanımlarının günlük görevlerinin gerçekleştirileceği yerleri dikkate almak oldukça önemlidir.

Gömme armatürler

Geleneksel lambaların güçlü ve aşırı parlak ışığı yerine, modern tavan gömme armatürler, ışığı kontrol etmenize, karartmanıza veya tersine mutfaktaki ışığın parlaklığını artırmanıza olanak tanır.

Tavan gömme LED armatürleri seçerken temel kriterler teknik özellikleri ve estetik görünümüdür. Ürün yelpazemizde hem klasik hem de en modern çeşitleri bulabilirsiniz.

Önerilen seriler:Banyo

Banyo aydınlatması çok önemlidir, parlamayı ve gölgeleri önlemek için iyi planlanmalıdır. Doğru seçilmiş ışık, rahatlatıcı bir ortam yaratır ve ruh halinizi dinginleştirir. Banyoya lamba yerleştirirken makyaj yapmak, tıraş olmak gibi günlük hijyenik prosedürlerin yapılacağı alanları dikkate almak gerekir.

Su geçirmez bir LED şerit yüksek neme maruz kalan alanların iç aydınlatması için en uygun olanıdır. Alüminyum bir profil içine yapıştırılmış bant uzun süre dayanacaktır. Sonuçta LED neredeyse sınırsız ömürlü bir cihazdır.

Banyo aydınlatması hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız – makaledeAile ortamı: oturma odası

Aile üyeleri, birlikte vakit geçirmek veya misafir ağırlamak için oturma odasında oldukça zaman geçirirler. Bu oda için ideal aydınlatma çözümü, haneler ve misafirleri için büyük bir konfor yaratan LED ışık kaynaklarının kullanılmasıdır.

Diğer birçok alanda olduğu gibi, oturma odası aydınlatma projelerinde de genel, lokal ve dekoratif ışık üreten cihazlar kullanılmaktadır.

En iyi çözüm!

Genel aydınlatmayı düzenlerken, tavanın orta kısmında bulunan magnet lambaları (düşük voltajlı raylı sistem), kullanmakta yarar vardır. Asıl amaç ışık akısının eşit ve optimum parlaklığını elde etmektir. Işık göze çarpmamalı, yorgunluğa neden olmamalı ve çok loş da olmamalıdır.

Genel aydınlatma, hoş bir saçılma ışığı yaratacak ışık hüzmeleri yardımıyla düzenlenebilir. Bu durumda, birkaç lambaya ihtiyaç duyulur. Lambaların birbirine eşit mesafelerle yerleştirilmesi, odanın tüm alanının eşit şekilde aydınlatılmasını mümkün kılar.

Lokal aydınlatma, bir odada birkaç noktayı vurgulamayı amaçlamaktadır. Bunun için LED teknolojisi kullanılarak oluşturulan spot lambalardan sıklıkla yararlanılır. Sıcak ışık lambalarını seçmek daha iyidir, çünkü soğuk renkler ofis gibi çalışma alanları için daha uygundur.

Önerilen seriler:


Lokal aydınlatma, bir odada birkaç noktayı vurgulamayı amaçlamaktadır. Bunun için LED teknolojisi kullanılarak oluşturulan spot lambalardan sıklıkla yararlanılır. Sıcak ışık lambalarını seçmek daha iyidir, çünkü soğuk renkler ofis gibi çalışma alanları için daha uygundur.

Oturma odaları için popüler iç mekan çözümlerinden biri dekoratif aydınlatmanın oluşturulmasıdır. Dekoratif aydınlatma çoğu durumda gergi tavan seviyeleri arasına yerleştirilen bir LED şerit kullanılarak gerçekleştirilir. Bu tür ışık kaynaklarının çeşitliliği oturma odasını dekore etmek için kullanılan rengi, yoğunluk derecesini ve aydınlatma modunu seçmeyi mümkün kılar.


Çocuk odası aydınlatması

Çocuk odasındaki aydınlatma, genç aile üyelerinin fiziksel ve duygusal rahatlığını ve dolayısıyla sağlıklı gelişimlerini sağlar.

Lambaların yeri ve sayısı odanın büyüklüğüne bağlıdır. Günümüzde tasarımcılar, alanı şartlı olarak bölgelere ayırmayı önermektedirler. Yaşa göre çocuğun odası 3 ana bölgeye ayrılır: çalışma, oyun ve dinlenme alanı. Her birinin ayrı gereksinimleri vardır.

Çocuk odasındaki tavan lambası ile çalışma ya da oyun alanını aydınlatacak diğer birkaç ışık kaynağını birleştirmek önemlidir. Yapay ışık kaynaklarının asıl amacı loş aydınlatmanın eşit dağılımını sağlamaktır. Ray sistemini tavanın çevresi boyunca yerleştirmenizi öneririz. Spot lambalar odayı ve tüm köşeleri eşit şekilde aydınlatacaktır.Ev aydınlatmasının hesaplanması

Bir proje geliştirirken odada ve belirli alanlarda ne kadar ışığa ihtiyaç duyulacağını anlamak zor olabilir. Yetersizliği veya fazlalığı önlemek için ayrıntılı bir hesaplama yapmak gereklidir. Aydınlatma hesaplaması nedir? – Bir mekân için gerekli lambaların sayısının ve özelliklerinin belirlenmesidir.

Gerekli lambaların sayısını ve özelliklerini belirlemek kendi başınıza oldukça zordur. Bunun için ışığın özelliklerini anlamanız ve belirli bilgilere sahip olmanız gereklidir. Modern ekipmanlar sayesinde doğru aydınlatma hesaplaması yapıyoruz. Projeniz için ücretsiz ekipman hesaplaması ve seçimi yapmaya hazırız.

Ne yapmanız gerekiyor?

 • sale@ulight.com.tr adresine hesaplama yapılması gereken mekânların çizimini veya planını gönderin.
 • Duvarların ve zeminin renk şemasını, tavanın yüksekliğini ve mekânların amacını belirtin.
 • Kataloğumuzdan kurmayı planladığınız aydınlatma modellerini seçin ve belirtin.
Sonuç olarak, ayrıntılı bir teknik açıklamanın yanında projenizi denetleyecek bir yetkiliden hizmet alacaksınız.

Montaj

LED armatürlerin montaj işlemi çok az zaman alır. Kurulum, mevcut norm ve kurallara göre, kısa devre akımları ve voltaj kaybına ilişkin gerekli elektriksel hesaplamaların uygulanmasıyla yetkin bir şekilde yapılmalıdır. Gerekli tavsiyeler her zaman uzmanlarımızdan alınabilir.

ULIGHT online mağazası, tüm Türkiye, Avrupa ve Arap ülkelerine teslimatı olan dünyaca ünlü üreticilerden ev aydınlatması için LED ürünlerini satın almanıza olanak sunuyor.

Referanslarımız

2013 yılından bu yana önde gelen Rus ve yabancı firmalar için aydınlatma projeleri gerçekleştirmekteyiz.

Aydınlatma Sistemlerine Sahip Olmak Çok Kolay

1
Talep Formu

Satış temsilcimiz sizinle iletişime geçecek ve projenizin tüm sürecinde, her türlü konuda size yardımcı olacaktır.

2
Kararlaştırma

Mühendislerimiz, sizin projenize özel en doğru ekipmanı seçip, en doğru kararı vermenizde size yardımcı olacaklardır.

3
Üretim Süreci

Onay ve ödeme yapıldıktan sonra proje 72 saat üretime gönderilir.

4
Teslimat

Ekipmanlarımızı sizin için en uygun zamanda teslim ederiz.

Talep Formu bırakın ve biz size aynı gün içinde dönelim,

sizin sorununuzu kendi çözümümüzle birleştirelim!

Aydınlatma Sistemi Seçmek Kolay Bir İş Değildir..

 • Aileniz için güvenli ve sağlıklı bir aydınlatma ister misiniz?
 • Modern Bir Aydınlatma İster Misiniz?
 • Elektrik Giderlerinizi Azaltmak İster Misiniz?

Projenizi sale@ulight.com.tr adresine gönderin ya da Sadece istek talep formu oluşturun biz size ulaşalım.
Sizin için herşeyi hesaplayayıp en doğru seçeneği size sunalım.

Led Aydınlatmalar - güvenli, ekolojik ve modern dizaynıyla size şık tasarımlar sunar ve bütçenizi korur.