Okul Aydınlatması

Bilginin öğrenciler tarafından algılanması, öğretmenlerin performansı ve eğitim alanlarında bulunmanın yarattığı güven hissi doğrudan o eğitim kurumunda aydınlatmanın ne kadar iyi organize edildiğine bağlıdır. Bu alanda tecrübeli ULIGHT uzmanları, projeyi doğru bir şekilde hazırlamanıza, sınıflar ve diğer odalar için gerekli LED ekipmanlarını seçmenize ve yapay ışık kaynaklarının optimum yerleşimini sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Okullar ve Benzeri Eğitim Alanları için Aydınlatma Sistemlerinin Amaç ve Hedefleri.

Eğitim alanları için bir aydınlatma projesi hazırlamanın temel amaç ve hedefleri şunlardır:

 • Aktiviteyi teşvik etmek, öğrenciler için materyali daha iyi algılamalarına izin verecek, öğretim personeli için rahat koşullarda ders anlatmalarını sağlayacak ortam yaratmak;
 • Aydınlatmanın verimliliğinin ve ekonomisinin sağlanması (cihazların satın alınması ve kurulumu için minimum olası maliyetlerin belirlenmesi ve en az elektrik faturasına sahip olmak için ideal aydınlatma derecesinin tespiti);
 • Alanlarda güvenli eğitim alınmasının garantisi (okullarda bir acil durum aydınlatma projesinin geliştirilmesi).

Okulda Aydınlatma Düzenlemenin Temel İlkeleri

Genel, ilk, orta ve daha yüksek düzeydeki eğitim kurumlarındaki aydınlatma sınıflarına dair konular sıkı bir şekilde düzenlenmiştir. Bu sebeple herhangi bir projenin geliştirilmesi, öngörülen standartlar ve gereksinimler dikkate alınarak gerçekleştirilir. Yapay aydınlatma isteğe bağlıdır, birincil değildir zira eğitim alanında çalışan okullar ve diğer kurumlar söz konusu olduğunda, mutlaka doğal ışık sağlanmalıdır.

Mevcut gereksinimlere göre, okullar için aydınlatma göstergeleri aşağıdaki gibidir:

 • 500 lux - özel disiplinlerin dersliklerinde ve dersliklerinde tahtanın bulunduğu bölgeler;
 • 400 lüks - öğrenci masaları, laboratuvarlar;
 • 300 lüks - atölyeler, öğretmenler odası, toplantı salonu;
 • 200 lux - spor salonları, sinema salonları;
 • 150 lx - kapalı havuzların alanı, rekreasyon.

Diğer düzenlemeler burada da geçerlidir. Bu nedenle okullarda ışık titreşim katsayısı, %20 oranına izin verilen spor salonları ve kapalı yüzme havuzları gibi spor tesisleri dışında %10'u geçmemelidir. Ayrıca yatay ve silindirik aydınlatma arasında denge sağlanmalıdır. Bu, herhangi bir nesnenin üç boyutlu gösteriminin yapıldığı bir okuldaki sınıfların aydınlatılması için özellikle önemlidir. Optimal E/Egc oranı 1.6-3.0 olarak belirtilebilir.

Türkiye’de geçerli olan mevzuatın yanı sıra ortak Avrupa standartları da göz önüne geliştirilmiştir. İlgili mevzuat ve bölüm EN 12464-1 (2011) “Işık ve aydınlatma. İşyeri aydınlatması. Bölüm 1: İşyerlerinin iç aydınlatması” olarak belirtilebilir. Bu normlar, biraz da olsa, Rus normlarından farklıdır - örneğin Rusya mevzuatının aksine resim derslerinin verildiği sanat atölyeleri ve dersliklerde 750 lüks göstergesinin sağlanması gerektiğini belirtmektedirler.

Bir okuldaki sınıfların aydınlatması, yüzeylerde parlama yapmayacak şekilde yapılmalıdır. Bilgisayar veya monitörü olan diğer ekipmanların kurulu olduğu odalarda bu şartın yerine getirilmesi zorunludur. LED lambaların yerleştirilmesi doğrudan doğal ışığın özelliklerine (tek taraflı veya çift taraflı) bağlıdır. Sistem, pencereleri olan bir duvara paralel olarak kurulmalıdır. Mesafe, açıklıktan yaklaşık 1,2 m ve iç duvardan 1,5 m olarak belirlenmelidir.

Sınıfın herhangi bir noktasında iyi görüş, "eğik ışık" (yönlü cihazlar) kategorisine ait ışık kaynaklarının yerleştirilmesi ile sağlanır. Bu ışık kaynaklarının tahtanın önüne monte edildiğinden, üst kenarından 0,3 m yukarıda olduklarından ve sıralara doğru 0,6 m mesafe ile yerleştirildiğinden emin olunmalıdır,

Okullardaki toplantı salonlarının aydınlatması, film veya eğitim videoları izlerken karartma oluşturmak için kısılabilir olmalıdır.

Bir kaza durumunda tahliye için ise ayrı bir aydınlatma sistemi kurulmalıdır. Bu kapsamda ayrı bir proje oluşturulur ve ana ışık söndüğünde hızlı başlamasını sağlamak ve hata toleransını sıfıra indirmek önemlidir.

Okullar Aydınlatmalarında Ekipman Seçiminin Özellikleri

Okullar için ideal çözüm, homojen bir dağınık ışık oluşturan ve 4-12 V voltajda çalışabilen LED cihazlarının kullanılması olacaktır. Bu kapsamda renk sıcaklığı 3000-4500 olan sıcak veya nötr beyaz ışık veren ürünler tercih edilir. Çizim derslerinden bahsediyorsak, o zaman 5000 K seviyesinde sıcaklığa ihtiyaç vardır. K, Ra80'den bir renk oluşturma indeksi olarak ifade edilebilir.

Eğitim kurumları için ekipman seçerken önemli bir başka konu ise enerji verimliliğidir. Bu kapsamda bir aydınlatma projesi geliştirirken, geri dönüşü 70 lm / W olan cihazların kurulumunu sağlamanız önerilir. Aynı zamanda, potansiyel olarak tehlikeli oldukları için cıvalı lambalar kullanılmamalıdır. Doğru çözüm yüksek teknik özelliklere sahipler, ekonomik, güvenli, uygun fiyatlı LED cihazlardır. Okullar için LED lambaların gereksinimleri aşağıdaki gibidir:

 • Difüzörlerin varlığı;
 • Koruyucu açı - 90 dereceden;
 • Renk sıcaklığı - 4000 K;
 • Parlaklık - 5000 cd/m2'ye kadar;
 • Pikselleşme olmaması (spot ışığı).

Okul Aydınlatması Oluştururken Sık Yapılan Hatalar

Okullarda uygulanan aydınlatma projelerini incelerken ana hataların bir listesini kolaylıkla derleyebiliriz. Bunların bazıları aşağıdaki gibidir;

 • İstenmeyen seviyelerde titreşim katsayısı ile bilinen yüksek güçlü floresan lambaların montajı;
 • Farklı renk sıcaklıklarına sahip yapay aydınlatma kaynaklarının aynı odaya yerleştirilmesi;
 • Çok parlak veya çok loş aydınlatmaya sahip alanların özelliklerine dikkat edilmeyip cihazların yanlış düzenlenmesi.

Bir ortaokul veya başka bir eğitim kurumu için aydınlatmanın hazırlanmasını uzmanlarımıza emanet ederseniz, bütün aydınlatma sisteminin sektörel ve hukuki gereksinimler doğrultusunda inşa edildiğinden emin olabilirsiniz!

Referanslarımız

2013 yılından bu yana önde gelen Rus ve yabancı firmalar için aydınlatma projeleri gerçekleştirmekteyiz.

Aydınlatma Sistemlerine Sahip Olmak Çok Kolay

1
Talep Formu

Satış temsilcimiz sizinle iletişime geçecek ve projenizin tüm sürecinde, her türlü konuda size yardımcı olacaktır.

2
Kararlaştırma

Mühendislerimiz, sizin projenize özel en doğru ekipmanı seçip, en doğru kararı vermenizde size yardımcı olacaklardır.

3
Üretim Süreci

Onay ve ödeme yapıldıktan sonra proje 72 saat üretime gönderilir.

4
Teslimat

Ekipmanlarımızı sizin için en uygun zamanda teslim ederiz.

Talep Formu bırakın ve biz size aynı gün içinde dönelim,

sizin sorununuzu kendi çözümümüzle birleştirelim!

Aydınlatma Sistemi Seçmek Kolay Bir İş Değildir..

 • Aileniz için güvenli ve sağlıklı bir aydınlatma ister misiniz?
 • Modern Bir Aydınlatma İster Misiniz?
 • Elektrik Giderlerinizi Azaltmak İster Misiniz?

Projenizi sale@ulight.com.tr adresine gönderin ya da Sadece istek talep formu oluşturun biz size ulaşalım.
Sizin için herşeyi hesaplayayıp en doğru seçeneği size sunalım.

Led Aydınlatmalar - güvenli, ekolojik ve modern dizaynıyla size şık tasarımlar sunar ve bütçenizi korur.