Ofis Aydınlatma Çözümleri

Ofis aydınlatması, bir çalışma alanı tasarlarken düşünülmesi gereken konuların başında yer almaktadır. Doğru ve etkili planlanan bir aydınlatma modeli çalışanların performansını etkiler, ve iç mekanın özenle tasarlanan tüm ayrıntılarını vurgular. Etkili ofis aydınlatma çözümlerine başvurulmaması veya bu çözümlerin yanlış uygulanması, gelecekte zorluklara ve ek maliyetlere neden olabilmektedir - aynı zamanda iyi aydınlatma, çalışanların verimliliğini artıracak, doğrudan şirketin kâr marjına yansıyacaktır. İlgili kısımda size ofis aydınlatması için sunacağımız çözümlerden ve detaylarından bahsedeceğiz. Makaleyi bütünüyle okumak istemiyorsanız, buraya tıklayarak modern bir ofis için bizimle iletişime geçebilir, ofisinize en uygun aydınlatma seçeneğiyle hemen tanışabilirsiniz. Ne yazık ki, çoğu zaman kurulan aydınlatma sistemleri bu sürecin başında arzulanan çok sayıda unsura dair noksanlıklar içerebiliyor.
Örneğin kurulan aydınlatma:

 • Loş;
 • Çok parlak;
 • Titrek;
 • İstenmeyen gölgeler yaratan;
 • Var olan renkleri bozan, ve;
 • Floresan ışık (doğal bir ışık olmadığı için talep edilmemektedir) kullanımı gibi istenmeyen unsurları içerebiliyor.

Bu gibi sorunların yanı sıra klasik ofis aydınlatma çözümleri aynı zamanda sadece açılıp kapatılabilmektedir - genellikle başka ışık kontrol seçeneği bulunmamaktadır. Bu tür lambalar, modern çalışma alanının ihtiyaçlarını günümüzde karşılayamamaktadır.

ULIGHT olarak ofis alanı aydınlatmasına tümüyle entegre bir yaklaşım benimsiyoruz. Prototip aşamasında tüm eksiklikleri gidererek lamba üretiyoruz.
Ürünlerimizi Istanbul ve Moskova ve St. Petersburg'daki markamız adı altında açtığımız showroomlarda görebilir ve satın alabilirsiniz. Adresler iletişim sayfasında bulunabilir.

Ofiste Aydınlatma Çeşitleri

Aydınlatma sistemlerinin doğru tasarımı, aydınlatma vurguları ve anahtarlama tercihleri ile eski ışık kaynaklarının tüm dezavantajlarını ortadan kaldırılabilir ve modern aydınlatma cihazlarının tüm avantajları etkili bir biçimde kullanılabilir. Türüne göre, aydınlatma sistemleri genellikle dört ana gruba ayrılabilir:

Genel ofis aydınlatması

Herhangi bir ofisteki ana ışığın kaynağı olan aydınlatmaya genel ofis aydınlatması denmektedir. Bu tür aydınlatmalar çok parlak olmamalıdır, aksi takdirde göz yorgunluğuna katkıda bulunur.
Bu aydınlatma aşağıdakiler için uygundur:

Ofisteki genel aydınlatma tek tip olmalıdır. Odanın belirli alanlarını daha parlak veya daha az parlak ışıkla vurgulanmalıdır.
Genel aydınlatma aşağıdaki elementlerin birleşimi ile oluşturulabilmektedir:

 • Tavan lambaları;
 • Orta güçte ve yüksek askı yüksekliğine sahip lineer armatürler (yerden >2,5m);
 • Modüler lambalar, ve.

Aksan veya yerel aydınlatma.

Bu tür aydınlatma, bir dereceye kadar, genel olanın tersi işlevleri yerine getirebilir ve aşağıdaki alanlar için oldukça uygundur:

 • Toplantı odası aydınlatması.

Çalışma Alanı Aydınlatması

Daha rahat ve uzun süreli çalışma için çalışma yüzeyinin parlak bir şekilde aydınlatılması gerekir. Seçilen lamba, çalışanın masasını dağınık ışıkla aydınlatmalı, yansıtıcı yüzeylerde yansıma oluşturmamalıdır: monitör, saat, mücevher ve benzeri objelerden ışık gözlere parlamamalı, çalışanların göz hizasına, yüzlere, sandalyelere ve diğer alanlara düşmemelidir. Bu durumun başlıca sebebi kişilerin dikkatinin, diğerlerinden öne çıkan nesnelere daha iyi odaklanmasıdır. Verimli ofis planlaması ile bu dikkat bir bilgisayar, kağıt, klavyeye yönlendirilebilir.
Yerel aydınlatma aşağıdaki elementler ile oluşturulur:

 • Doğrudan işyerinin üzerinde orta güçte ve düşük askı yüksekliğine sahip lineer armatürler;
 • Doğru ışık huzmesine sahip masa lambaları (isteğe bağlı).

Nesnelere Yönelik Aydınlatma

Bu tür aydınlatma, düşük güçlü ray lambaları tarafından oluşturulur. Aşağıdaki unsurların aydınlatılması hedeflenmektedir:

 • Resimlerin ve diplomaların aydınlatılması;
 • Ödüller ve hediyelik eşyalar;
 • Kitaplık ve rafların aydınlatılması.

Çok yönlü, doğru seçimdir!

Aydınlatma ekipmanı seçimi aşağıdaki unsurlara bağlıdır:

 • Aydınlatılacak alanların kuruluş amacı;
 • Tavan yükseklikleri ve aydınlatma kurulum yöntemleri;
 • İç mobilya düzenlemesi, ve;
 • İç tonlar (duvarların, zeminlerin rengi)

Sizin için bir proje hazırlayabilir, gerekli ekipmanı seçebilir ve bu sayede gerekli ışık vurgularıyla ofisinizde ve çalışma alanlarınızda verimli bir aydınlatma oluşturmanıza destek olabiliriz. Modern yapay aydınlatmanın yarattığı göz rahatsızlığı seviyesini hesaba katmak için, dağınık ışık, gerekli ışık yoğunluğu eğrisi (KCC) ve düşük parlama UGR'si olan ekipmanlar kullanıyoruz. ULIGTH'de aydınlatma hesaplamalarını ve ekipman seçimini ücretsiz yapıyoruz! Projeyi maile gönderin, bir gün içinde size bir teklif hazırlayalım!

Evrensel ofis aydınlatması için uygundur:

 • Doğrudan işyerinin üzerinde (yerden 2 ila 2,5 m arası) ortalama asma yüksekliğine sahip yüksek güçlü lineer armatürler.

Dekoratif

Bu kapsamda değerlendirilen aydınlatma çözümleri için “dekoratif aydınlatma” değil, “dekoratif lambalar” ifadesini kullanmak daha doğru olacaktır. Bu tip ürünler dekorasyon olarak kurulan lambalardır - bu tür cihazlar için özel aydınlatma hesaplaması yapılmaz, estetik değerler ön plana çıkar.

Renkli Sıcaklık

Renk geriverim indeksi (CRI) ile birlikte renk sıcaklığı, LED armatürlerin en önemli özelliğidir - bu unsurun doğru uygulanması geceleri, doğal ışığın yokluğunda, odada ne kadar rahat hissedeceğinizi doğrudan etkileyecektir.
Bir ofis alanı için renk sıcaklığı seçimi, tasarım açısından değil, işlevsel açıdan önem taşımaktadır. Çalışma alanı, doğal ışığın rengine mümkün olduğunca yakın bir renk sıcaklığı ile aydınlatılmalıdır - bu değer yaklaşık 4000 - 4500K olarak belirtilebilir. Bu değerden sapma ile kişinin performansı hızla düşecektir. Karşılaştırma için: Sarı ışık kullanımı ile bu değer 3000K civarında olacaktır, bu da maksimum verimin düşmesi anlamına gelmektedir. Özellikle kuzey enlemlerinde, güneş gününün uzunluğu kısadır. Örneğin kışın, Moskova'da bile saat 4'ten sonra hava kararır. İyi bir aydınlatma ile kendinizi yorgun hissetmezsiniz ve alacakaranlık, karartma, sis gibi etkenlerden oldukça az etkilenebilirsiniz.

Yumuşak sıcak renkler

Rahatlatıcı bir etki elde etmek istediğiniz alanlarda sıcak ve rahat aydınlatma (3000K değerinde ışık kullanımı ile) oluşturun. Bu alanlar aşağıdakiler dahil olmak üzere çeşitli alanları içerebilmektedir:

 • Mutfak veya kahve noktası; ve;
 • Rekreasyon alanları.

Aydınlatma standartları

Avrupa ülkelerinde iş yerlerinin aydınlatılması adına tek bir standart, EN 12464-1, kullanılmaktadır. Rusya'da ise bu tür standartlar SanPiN ve SNiP'de düzenlenir.
Bu standartlara örnek olarak;

 • İşyeri - 500 lüks;
 • Çizim - 750 lüks;
 • Duvarlar, zemin - 100 lüks verilebilir.

Ancak müşterilerimizin gözlem ve anketleri bunun yeterli olmadığını ve aydınlatmanın öngörülen standartlardan %30 daha yüksek olması gerektiğini göstermektedir. Bu durum ilginç bir tarihi gerçeklik ile de ortaya çıkmaktadır:
Aydınlığın nasıl hesaplanacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız sayfamızda bulunan makalelerimize göz atın.
Akkor lambanın icadından sonra ortalama bir Avrupalının uykusu iki saat azalmıştır - bu durum, insanların üretken faaliyetini ortalama tam 6 yıl artırmıştır!

Aydınlatma hesabı

Aydınlatma hesabı, aydınlatma sistemlerinin enerji tüketiminin hesaplanmasının yanı sıra, lambaların ve spotların seçimi ve etkin yerleştirilmesi ile ilgili bir dizi çalışmayı ifade eden kapsayıcı bir kavramdır.

Ofis aydınlatması için firmamız ile iletişime geçmeniz halinde alacağınız sonucun etkili olacağından emin olabilirsiniz, çünkü biz aydınlatmayı önceden modelliyor ve tasarım aşamasında tüm eksiklikleri tespit ediyoruz.

Referanslarımız

2013 yılından bu yana önde gelen Rus ve yabancı firmalar için aydınlatma projeleri gerçekleştirmekteyiz.

Aydınlatma Sistemlerine Sahip Olmak Çok Kolay

1
Talep Formu

Satış temsilcimiz sizinle iletişime geçecek ve projenizin tüm sürecinde, her türlü konuda size yardımcı olacaktır.

2
Kararlaştırma

Mühendislerimiz, sizin projenize özel en doğru ekipmanı seçip, en doğru kararı vermenizde size yardımcı olacaklardır.

3
Üretim Süreci

Onay ve ödeme yapıldıktan sonra proje 72 saat üretime gönderilir.

4
Teslimat

Ekipmanlarımızı sizin için en uygun zamanda teslim ederiz.

Talep Formu bırakın ve biz size aynı gün içinde dönelim,

sizin sorununuzu kendi çözümümüzle birleştirelim!

Aydınlatma Sistemi Seçmek Kolay Bir İş Değildir..

 • Aileniz için güvenli ve sağlıklı bir aydınlatma ister misiniz?
 • Modern Bir Aydınlatma İster Misiniz?
 • Elektrik Giderlerinizi Azaltmak İster Misiniz?

Projenizi sale@ulight.com.tr adresine gönderin ya da Sadece istek talep formu oluşturun biz size ulaşalım.
Sizin için herşeyi hesaplayayıp en doğru seçeneği size sunalım.

Led Aydınlatmalar - güvenli, ekolojik ve modern dizaynıyla size şık tasarımlar sunar ve bütçenizi korur.